вівторок, 2 грудня 2014 р.

Виховнийзахід Подорож до країни образотворчого мистецтва



Мета: виховуватиінтерес до образотворчогомистецтва; познайомити з життям та творчістювидатниххудожників; розвиватиобразнемислення; активізуватитворчуініціативу, увагу, фантазію.

Матеріали до заходу: назвизупинок, картиниАйвазовського, кросворд на ватмані та маркер, слайдиабо картинки «Оптичніілюзії», картиниКатериниБілокур, чистіаркуші для учнів, клейкіпапірці.

Хід заходу

Уцентрідошкиприкріпленозображення потягу, навколоньоговивіски з написамизупинок: відомі художники, загадкова, кросвордна, оптичніілюзії, українські художники, фантазійна.

 Учитель: Дорогіучні, сьогодні ми з вами відправимося у подорож до цікавоїкраїниназваякої – «образотворчемистецтво». Подорожуючи ми відвідаємозупинки: відомі художники, загадкова, кросвордна, оптичніілюзії, українські художники, фантазійна де будемодізнаватисящосьнове, показуватисвоївміння, робитивідкриття, фантазувати. Чизгоднівивідправитися в дорогу? Отож, вирушаємо!

 І першою на нашому шляху зустрічаєтьсязупинка «Відомі художники».

Розповідьвчителя (показ картин)

 17 липня 1817р. у родинідрібногокрамаряФеодосіїКостянтина Айвазяна (Айвазовського) народивсясинОванес. Дитинство хлопчика проходило в бідності, але завдяки таланту йогобулозараховано до Сімферопольськоїгімназії. Післязакінченнясередньоїосвіти 1833 року юнак вступає до ПетербурзькоїАкадеміїмистецтв.
У 1837 р. ІванАйвазовськийзакінчуєнавчання в Академії, а в 1840 відїжджаєувідрядження за кордон (Рим, Неаполь, Соренто, Венеція, Париж, Лондон, Амстердам).
У 1844 р. йогобулопризначено «живописцем Головного морського штабу» і академікомПетербурзькоїАкадеміїмистецтв.
У 1845 р. художник мандрувавТуреччиною, а післясвогоповерненняназавждиоселився у ріднійФеодосії.
1847 рік приніс митцеві звання професора Петербурзької Академії мистецтв, а від 1887 — він її почесний член.Айвазовський був художником, який за своє життя створив понад 6 тисяч картин, що нині прикрашають відомі музейні та приватні зібрання.
Найбільш відомий він як художник-мариніст. Такі картини, як «Морський берег», «Дев’ятий вал» намальовані під впливом романтизму і входять до світової художньої скарбниці. Серед творів Айвазовського численні пейзажі Криму: «Ялта», «Місячна ніч у Гурзуфі», «Кав’ярня в Криму» та ін.
Працював він і як художник-баталіст. Середтворів, виконаних у цьомужанри, «Чесменськийбій», «Наваринськийбій», «ПожежаМоскви в 1812 р.», «Сінопськийбій»,«Облога Севастополя»,«Бійпароплава «Веста», «УзяттяКарса», «Чорноморський флот у Феодосії», «Бій брига «Меркурій» тощо.
Є в нього й картини на українські теми: «Чумаки в степу вночі», «Очерет на Дніпрі», «Український пейзаж», «Млин на березірічкиУкраїна», «Весілля на Україні», «Під час жнив». Деякі полотна художник присвятивперебуваннюОлександраПушкінана берегах Чорного моря.
Дуже великим є внесокАйвазовського в культуру рідногоміста. У 1845 р. на своїкоштивінвідкриває у Феодосії Школу мистецтв, а в 1880 р. ним була створена міськахудожня галерея. ВагомийвнесокзробивІванКостянтинович у збереженні та охороніпам'ятниківкультуриКриму. Віндужецікавивсяархеологією і брав участь у дослідженнібільшеніж 80 курганів. Для збереженнязнахідоксвоїм коштом збудувавновеприміщення для Феодосійського музею старожитностей, при якомудієще й меморіал І. П. Котляревського.
Помер художник 19 квітня 1900 року у ріднійФеодосії. Остання картина, над якоювін і працювавнавіть за кілька годин до смерті — «Вибухтурецького корабля».

Зупинка «Загадкова».
На ційзупинці нас зустрічає _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ із загадками про терміни та матеріалиобразотворчогомистецтва. (Відповідає той учень, якийотримуєвідведучогоіграшку-символ)

Ученьзагадує загадки для класу.
Фрукти, овочі та ваза,
Кожен з вас побачить зразу
В чомуріч і в чому суть,
Як картину цюзовуть?
(Натюрморт)

Намалюйбарвистіквіти
І беріззеленівіти,
Щоббувгарнийтвій пейзаж,
Фарбитивізьмигуаш.
Поєднаємквіти, сонце,
Небо яснеувіконці,
Як докупи все зберемо,
Як картину цюназвемо?
(Композиція)


Він для фарби — незамінний,
Бо художник вінвідмінний.
Розфарбує все, як треба,
І малюнок є вже в тебе.
(Пензлик)

Білий-білий, начесніг,
Рук нема, немаєніг,
Не людина і не звір,
А зовутьйого... (Папір)
Гарнолініївиводить,
По папері легко ходить,
Він художник-молодець,
Чудодійний... (Олівець)

Постирає все, щобачить,
Це неіграшка, не м 'ячик,
Опусти ти руку в сумку
Та дістань в долоні... (Гумку)

Всівеселі та яскраві,
Наче пави, величаві,
Порахуєм: раз, два, три,
Всі ми бачимкольори.
Кольорівв нас є багато,
Годіїхпорахувати,
Як за руки всівізьмуться,
Як тодівониназвуться?
(Спектр)


Він не плаче, не гарчить,
Лишмалює та мовчить.
(Олівець)

Ми на вернісажприйшли,
Щосьцікаве там знайшли,
То не птах і не людина,
А зовутьїї... (Картина)

Розглядаємокартини,
Ось дівчинабіля тину,
Портрет, пейзаж, а разом все це
Називається... (Мистецтво)

Сонце, небо, ляльку, м’ячик,
Вправно водить олівець
Наш художник молодець.
Вінпотрібенвсімсьогодні,
Бо вам стане у пригоді,
Тут підкаже з казки гном,
Щопотрібен вам...
(Альбом)

ЗмалювавАндрійко маму,
А малюнок вставив в раму.
Цеймалюнок, не секрет,
Називається... (Портрет)

Бачимліс, галявуясну,
День безхмарний та прекрасний,
Захопилоподихаж,
Як побачили... (Пейзаж)

Учитель. Наступназупинкамаєназву «Оптичніілюзії».

Наше око, зорова система звиклисприйматиоб’єкти з нормальної точки зору, а щовідбудеться коли зображеннясуперечить правилам обмеження, або коли ці правила входять у протистояння один з одним чи коли не вистачаєінформаціїдляоднозначноїінтерпретації?
Давайте розглянемодеякімалюнки (розглядмалюнків з прикладами оптичнихілюзій).
- Щобачатьнашіочі? А що є насправді?
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSsm7VnXcoUgGSsO6tO...
Цезамкнені кола, а не спіраль.
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRAxR3v34W2Iw0Mhcm8...
Чорнихкрапокміж квадратами немає.
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRviyyBwsIH41_meIF_...
Усіфігури – однакові за розмірамиквадрати.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSNGnAEYWRGRvtcyViy...
Скільки людей на малюку?
Учитель. Наступназупинка «Кросвордна» де ми спробуєморозгадатикросвордпідготовлений для вас учнем ___ класу _____________(на плакатікросвордякийучнірозгадують ).

Учитель. Зупинка «Українські художники».
Тут нас зустрічає _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ з розповіддю про відомуукраїнськухудожницю КатеринуБілокур.
Ученьдемонструєкартини та розповідає про художницю.
Народилася вона 7 грудня 1900 р. вселіБогданівціПирятинськогоповітуПолтавськоїгубернії (ниніКиївська обл.) в селянськійродині. Жили дуже тяжко, ледь-ледь не голодуючи. Про освіту для діточок. а ще й для дівчинки, і не гадали. Читати й писати Катерина навчиласьсамотужки. Дівчинанамагаєтьсямалювати сама. Для цього вона використовує те, щоможнабулознайтивбіднійселянськийхаті — звичайнівуглини з печі та шматок домашнього полотна.
Цілий день дівчинапрацює в полі, ввечеріпорається по господарству на дворі і в хаті, і лише коли схиляється на селом темрява вона стаємалювати. Зрозуміло, щокоштів на придбанняпрофесійнихпензлів та фарб вона не мала. Все, щобулопотрібно, робиласвоїми руками — пензлівиготовляла сама ізщетини, фарбиробила з буряка, бузини, калини, цибулі й різноманітних трав.
У 20-ті роки Катерина двічізбираєтьсявступати — спочатку до художньо-керамічноготехнікуму в Миргороді, а пізніше до Київського театрального технікуму, але спробазнову не вдалася — вона не мала документів про закінченнясемирічки.Вчитьсясамотужки, вчиться у природи, вдивляється в кожнуквітку, кожнугілочку.
Наприкінці 30-х років КатеринаБілокурпише листа до видатноїукраїнськоїспівачкиОксани Петрусенко, яка звертаєувагу на талановитухудожницюпрацівниківПолтавськогобудинкународноїтворчості. У 1940 роцівиставкутворів К. Білокурпоказують у Полтаві, а потім на Республіканськійвиставні в Києві. Вперше широкому загалубуло представлено такі твори, як «Берізка» (1934), «Квіти за тином» (1935), «Квіти», «Портрет племінниць».
...Але приходить війна. Два роки окупаціїстаютьнайстрашнішими в життімитця: в Полтаві гинуть назавждивсікартини, які вона відправила на виставку!
Післявизволення Катерина Білокурзновубереться за пензель. 40—50-ті роки є роками надзвичайноактивноїпраці. Творчістьмайстра з невеличкогоукраїнського села набуває популярності.1954 року їїкартини «Цар-колос», «Берізка» і «Колгоспне поле» демонструються в Парижі на Між­народнійвиставці. Пабло Пікассо, якийпобачивїх, писав: «Якби в нас була такого рівнямайстерностіхудожниця, ми змусили б заговорити про неї весь світ».

У 1956 року їйприсвоєнозвання народного художника України.
Але злиденнедитинство і юність, невлаштованість в особистомужитті, хвороба матерідають про себе знати. Вона тяжко хворіє в останні роки, хочапродовжуєнаполегливопрацювати.9 червня 1961 року КатериниВасилівни не стало, а Художник КатеринаБілокурзосталасяжити в своїхтворах.

Учитель. І наша кінцевазупинка «Подумай».
У вас на партах є аркушііззображеними на них геометричнимифігурами. Завдання: подумайте, щомаєтаку форму і домалюйтецей предмет. ( учнімалюють та демонструютьсвоїроботи ).

 Учитель. На цьому наша подорож завершена. Візьміть клейкий папір, напишітьсвоєвраженнявідперебування на тійчиіншійзупинці одним словом чи символом і приклейте папірець до відповідноїзупинки на дошку(учнівиконують).

( Розгляд та читаннянаписанихвражень ).

Немає коментарів:

Дописати коментар